Ölmenin Yasak Olduğu Şehir: Longyearbyen

Norveç’e bağlı Svalbard takım adasında yer alan Longyearbyen kentinde ölmek 1950’lerden beri yasak.

Kış aylarında gece gündüz karanlık olan ve sürekli olarak kutup ayılarının tehdidi altında bulunan iki bin nüfuslu Norveç şehri Longyearbyen’de çok ilginç bir yasa var; şehirde ölmek yasak.

Norveç’teki Svalbard takımadasında yer alan Longyearbyen o kadar soğuk ki ölenlerin bedenlerinin soğuk havadan dolayı çürüyemediğinin fark edildiği 1950’lerden beri bu şehirde ölmek yasa dışı.

Hatta 1918 yılında yaşanan grip salgını yüzünden ölenlerin cesetleri 1998 yılında mezardan çıkarıldığında bilimciler ölümcül virüsün canlı örneklerini almayı başardı. Genellikle maden işçilerinden oluşan yerli halk, cesetlerin çürümediğini görünce hastalıkların yayılmasından o kadar korktu ki ölen kişilerin yerel mezarlığa gömülmesini yasa dışı ilan ettiler. Şehirde kremasyon küpü gömmek yasal ancak bu seçeneği çok az insan tercih ediyor ve ölümcül hastaların adadan ayrılıp Norveç ana karasına gidip son günlerini orada geçirmesi gerekiyor.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Jan Christian Meyer, The Sun‘a yaptığı açıklamada “Eğer yakında ölecek gibiyseniz halk sizi ana karaya göndermek için elinden geleni yapıyor.” dedi. Şehirde doğan çok az insan var. Svalbard’da küçük bir hastane olmasına karşın hamile kadınlar doğum yapmadan önce ana karaya gitmeleri konusunda teşvik ediliyor.

Üstelik Longyearbyen’e taşınmamak için sıralanabilecek sebepler bunlarla da sınırlı değil. Şehir o kadar kuzeyde ki kış mevsiminde dört ay boyunca karanlıkta kalıyor ve bu dört ayın sadece bir ayında bir miktar gündüz yaşanıyor. Ayrıca adayı evleri olarak benimseyen neredeyse bin adet kutup ayısı var. Kutup ayıları da yerel halk için tehlike arz ediyor. Longyearbyen Kuzey Işıkları’nı görme garantisi veriyor. O yüzden seyahat etmeye değer bir yer olabilir ancak siz oradayken ölmemeye dikkat edin.

Kaynak: Men’s Health
PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here