MIT.nano’nun Beşinci Yıl Dönümü

MIT.nano Direktörü Vladimir Bulović, Nano Zirvesi’nin başlangıcında katılımcılara iki soru sorarken, nano ölçekli inovasyonun dünyayı olumlu yönde dönüştürmesi için çok büyük bir fırsat olduğunu ifade etti: “Nereye gidiyoruz? Bundan sonraki büyük keşfimiz ne olacak?”

MIT.nano’nun beşinci yıldönümü kutlaması sırasında konuşan Fariborz Maseeh Emerging Technologies Profesörü Bulović: Bu sorulara verilecek cevap asıl amacımıza yönelik önemli bir ipucu veriyor. O da dünyayı değiştirmek.

On yıldan fazla bir süre önce MIT, nano ölçekteki araştırmaları desteklemek için gelişmiş bir tesis inşa etmeyi planladı. MIT kampüsünün kalbinde, bir gemiyi şişeye yerleştirmeye benzer bir süreç olan MIT.nano’nun inşaatı 2015 yılında başladı ve tesis Ekim 2018’de faaliyete geçti.

Beş yıl sonrasında MIT.nano artık 1.200’den fazla eğitimli araştırmacıya hizmet veren yaklaşık 170 araç ve enstrüman içeriyor. Bu kişiler, 50’den fazla MIT departmanını, laboratuvarını ve merkezini temsil eden 300’ün üzerinde baş araştırmacı laboratuvarından geliyor. Tesis aynı zamanda endüstriden, diğer akademik kurumlardan ve 130’un üzerinde startup ve çok uluslu şirketten dış kullanıcılara da hizmet vermektedir.

Bu öğretim üyeleri ve araştırmacıların bir bölümü, MIT.nano ve endüstri konsorsiyumu için yıllık amiral gemisi etkinliği olması beklenen ilk Nano Zirvesi’ni başlatmak için endüstri ortakları ve MIT topluluğu üyeleriyle bir araya geldi. 24 Ekim’de düzenlenen açılış konferansına MIT Industrial Liaison Programı’na ev sahipliği yaptı.

Altı güncel oturumda kuantum bilimi ve mühendisliği, malzemeler, ileri elektronik, enerji, biyoloji ve kapsamlı veri teknolojisindeki son gelişmeler vurgulandı. Nano Zirvesi’nde ayrıca startup girişimleri ve bir sanat sergisi de yer aldı.

Oturumların video kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Nano Ölçeğin de Ötesine Geçmek 

TDK Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (DMSE) Profesörü Frances Ross: Yeni nesil malzemeleri oluşturabilmek için yeni yollar denememiz gerekiyor. Yapının sadece inşa edildikten sonra ne olduğunu değil, aynı zamanda nasıl ortaya çıktığını da anlamamıza yardımcı olması için elektron mikroskobundan faydalanmamız gerekiyor. Nano aleminin bu parçasında önümüzdeki birkaç yılın gerçekten muhteşem olacağını düşünüyorum.

MIT.nano’nun Characterization.nano eş direktörü ve DMSE’de doçent olan James LeBeau’nun başkanlığını yaptığı “Sonraki Malzeme Devrimi” oturumundaki konuşmacılar, son teknoloji mikroskopilerin fonksiyonel malzemelerin (anti-ferroelektriklerden ince film fotovoltaiklere kadar) nano ölçekteki davranışları hakkında bilgi sağladığı alanları vurguladılar. MIT.nano’nun mekanik-titreşim ve elektromanyetik paraziti en aza indirecek şekilde özel olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş karakterizasyon paketlerindeki enstrümanlar kullanılarak toplanan görüntü ve videoları paylaştılar.

Daha sonra Boris Magasanik Biyoloji Profesörü Thomas Schwartz’ın başkanlığını yaptığı “Biyoloji ve İnsan Sağlığı” oturumunda biyologlar, yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmek için Characterization.nano’daki ultra sessiz, düşük titreşimli ortamın önemini vurgulayarak malzeme bilimcilerini tekrarladılar.

Schwartz “MIT.nano bizim için neden önemli?” sorusunu şu şekilde cevapladı, “Biyolojinin önemli bir unsuru biyoloji makromoleküllerinin yapısını anlamaktır. Bu yapıların atomik çözünürlüğüne ulaşmak istiyoruz. CryoEM (kriyo-elektron mikroskobu) bunun için mükemmel bir yöntemdir. Çözünürlük devrimini mümkün kılmak için bu cihazları MIT’e ulaştırmamız gerekiyordu. Bu bakımdan MIT.nano muhteşemdi.”

Robert A. Swanson (1969) Yaşam Bilimleri Kariyer Geliştirme Profesörü Seychelle Vos, laboratuvarındaki çalışmalarından CryoEM görüntülerini paylaştı ve ardından görüntü işleme hakkında konuşan biyoloji Doçenti Joey Davis geldi. CryoEM’in bir sonraki aşaması sorulduğunda Davis, en çok in-situ tomografi konusunda heyecanlandığını söyledi ve yeni cihazların tasarlanmakta olduğunu belirtti.

Kimya doçenti Yogi Surendranath, enerjinin geleceğinin planını yapmak için, karbondioksiti yakıta dönüştürmek amacıyla yenilenebilir elektriği kullanma konusundaki araştırmasında nano ölçekte neler olup bittiğini görmek üzere MIT.nano’daydı.

Surendranath, “MIT.nano, yalnızca nanoyapılar oluşturma yeteneğimizi kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda gelişmiş görüntüleme yetenekleri aracılığıyla nanoyapıları anlamamızda da büyük bir rol oynadı. MIT.nano’nun geleceğinin çoğunu, nanoyapıların işlevleriyle ilgili koşullar altında nasıl geliştiği ve değiştiği sorusu etrafında görüyorum. MIT.nano’daki araçlar bunu çözmemize yardımcı olabilir” dedi.

Teknoloji transferi ve kuantum hesaplama 

Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri (EECS) Bölümü Donner Bilim Profesörü Jesús del Alamo’nun başkanlığını yaptığı “İleri Elektronik” oturumu, yarı iletkenlerin ve mikroelektroniğin geleceği üzerine bir panel tartışması için endüstri ortaklarını ve MIT öğretim üyelerini bir araya getirdi. Del Alamo, “İnovasyonda mükemmellik yeterli değil, aynı zamanda bunları pazara aktarma konusunda da mükemmel olmamız gerekiyor” dedi. Bu noktada panelistler endüstri-üniversite bağlantısının güçlendirilmesinin yanı sıra işbirlikçi araştırma ortamlarının ve bu ortamların gelişmesi için MIT.nano gibi gelişmiş tesislere erişimin öneminden bahsetti.

Oturum, on bir START.nano şirketinin diğer konuların yanı sıra sağlık, enerji, iklim ve sanal gerçeklik alanlarındaki teknolojilerini sunduğu bir startup sergisinin hemen ardından gerçekleşti. MIT.nano’nun teknoloji hızlandırıcısı START.nano, katılımcılara MIT.nano’nun olanaklarından indirimli olarak yararlanma ve MIT’in startup ekosistemine erişim olanağı sağlıyor. Program, ileri teknoloji girişimlerinin laboratuvardan pazara geçişini kolaylaştırmayı, fikirden prototipe ve ölçek büyütmeye geçerken ortak “ölüm vadilerinden” kurtulmayı amaçlıyor.

“Kuantum Bilimi ve Mühendisliği” oturumunda kuantum hesaplamanın durumu sorulduğunda fizik profesörü Aram Harrow, startup’ların bu zorluklarına verdiği yanıtı anlattı. “Geçilecek çok sayıda vadi var; teknik vadiler var, bir de ticari vadiler var.” Süperiletken kübitlerin ve asılı halde tutulan iyonlardan oluşan kübitlerin ölçeklendirilmesinden ve daha ölçeklenebilir mimarilere duyulan ihtiyaçtan bahsetti; bunun için gerekli malzemelere sahibiz, ancak her şeyi bir araya getirmenin oldukça zor olduğunu söyledi.

Oturum boyunca, fizik profesörü ve Henry Ellis Warren (1894) Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Profesörü William Oliver, panelistlere MIT.nano’nun kuantum bilimindeki montaj ve ölçeklenebilirlik konularındaki zorlukları nasıl çözebileceğini sordu.

“Öğrencilerin yenilik yapma gücünden yararlanmak için, bu dökümhane düzeyinde bir sürece girmeden önce gerçekten onların ellerini kirletmelerine, yeni şeyler denemelerine, tüm çılgın fikirlerini denemelerine izin vermelisiniz,” diye yanıtladı ortak Kevin O’Brien. EECS’de profesör. “Grubumun MIT.nano’da üzerinde çalıştığı şey bu; MIT.nano’daki en son üretim tekniklerini kullanarak bu süper iletken kuantum işlemcileri inşa etmek.”

Dijitali fiziksele bağlamak 

MACOM’un teknolojiden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Douglas Carlson, yarı iletken endüstrisi hakkındaki düşüncelerinde, dijital dünyayı gerçek dünyadaki uygulamalara bağlamanın altını çizdi. Daha sonra, “Kapsamlı Veri Teknolojisi” oturumunda, MIT.nano yardımcı direktörü Brian Anthony, MIT.nano Daldırma Laboratuvarı’nda araştırmacıların tam da bunu nasıl yaptığını açıkladı.

Makine mühendisliği alanında baş araştırma bilimcisi olan Anthony, “İnsanın donanım, veri ve deneyim arasına daldığı işleri düşünüyor ve kolaylaştırıyoruz” dedi. Sürükleyici teknolojileri sağlık, spor, performans, üretim ve eğitim gibi farklı alanlara uygulamak için Immersion Lab’ın yeteneklerini kullanmaktan bahsetti. Bu oturumda konuşmacılar donanım, çocuk sağlığı ve opera alanlarından spesifik örnekler verdi.

Anthony, MIT.nano’nun bu üçüncü ayağını fabrika ve karakterizasyon tesislerine bağladı ve Daldırma Laboratuvarının binanın diğer bölümlerinde yürütülen çalışmaları nasıl desteklediğini vurguladı. Kendisi, Immersion Lab’ın gücünün, MIT.nano’da geliştirilen yeni çalışmaları alıp, uygulamalar ve kullanımlar hakkında düşünmek için bunu insan ölçeğine getirmesi olduğunu söyledi.

Bilimsel ilham veren sanat eserleri 

Nano Zirvesi, konukların tesisi keşfedebilecekleri ve kullanıcıların aktif olarak araştırma yürüttükleri temiz oda pencerelerinden bakabilecekleri MIT.nano’daki bir resepsiyonla sona erdi. Katılımcılar, MIT.nano’nun birinci ve ikinci kat galerilerinde, MIT.nano’nun araç setleri ve ortamlarını ilham kaynağı olarak kullanmaya davet edilen MIT Sanat, Kültür ve Teknoloji Programı (ACT) öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı bir sergiyi ziyaret etmeye teşvik edildi.

Kapanış konuşmasında Bulović, MIT.nano’yu faal olmasını sağlayan ve araştırmalarını ilerletmek için araçları kullanan insanlardan oluşan topluluğa değindi. “Bugün tesisi ve onu bugünkü konumuna getirmek için son beş yılda yapılan tüm çalışmaları kutluyoruz. Sadece bir alan olarak değil aynı zamanda MIT’nin araştırma, yenilik ve eğitim misyonunun önemli bir parçası olarak işlev görmek üzere buradayız. Umarım bugün burada bulunan hepimiz, nano çağa doğru yolculuğa öncülük edenlere olan derin takdirimizi ve hayranlığımızı ortadan kaldırır.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here