Kışın Yapılacak 5 Fantastik Şey

Kış mevsiminin her yerin bembeyaz olmasıyla bir masala dönüşebildiğini biliyoruz. Fakat bir çoğumuz buna şahit olamıyor. Kışın beyaza boyadığı kentlerde, kasabalarda, dağlarda insanlar, ilk kar yağdığında, tıpkı yazın ilk güneşli günlerinde yaşadıkları coşkunun aynısını yaşarlar.

Tabii ki zorlukları da içinde barındıran bu beyaz örtünün günümüz kentli insanlarına sunduğu fantastik keyif seçenekleri var.  İşte onlardan bazıları…

Tren Yolculuğu

Tren yolculuğu, çoğumuzun deneyimlemediği bir ulaşım seçeneği. Özellikle kış mevsiminde tren yolculuğu çok daha ilgi çeken bir macera. Ülkemizde bunun için en ideal seçenek kuşkusuz Doğu Ekspresi. Ankara’dan Kars’a yaklaşık 25 saatlik bir yolculuk. Dönüş yolculuğunu ve tabii Kars’ta yaşayacağınız eşsiz anları da unutmamak lazım.

Buz Tutmuş Gölde Balık Tutmak

Buz tutmuş bir gölde açılan bir delikten balık tutmak bir çoğumuz hatta ben çok iyi balık tutarım diyenler için bile zorlu bir seçenek. Fakat buzun altından balık tutmanın verdiği haz Galata Köprüsü’nden oltayla kalkan tutmaya eş değer bir coşku üretebilir.

Kar Baykuşu Gözlemi

Dünyadaki en güzel kuşlardan biri olan kar baykuşlarını gözlemlemek dünya nüfusunun binde kaçı için mümkün olmuştur, ne dersiniz? Kuş ailesinin en ilginç özelliklere sahip üyelerinden olan baykuşların gözleri diğer tüm kuşlardan farklı olarak başlarının ön tarafındadır. Başlarını 300 derece döndürebilen baykuşların ortalama ömrü 60-70 yıldır.

Sokak Hayvanlarını Beslemek

Kışın soğuk günlerde yemek bulmakta zorlanan ve aç kalmaları halinde soğuğa karşı daha zayıf düşen kedilere, kuşlara, köpeklere yiyecek ve su vermek insanların binde kaçı için mümkün olmuştur, ne dersiniz? O az sayıdaki insanın yaşadığı mutluluk, huzur ya da daha fazlası olan duygu kışın yaşanacak en muhteşem deneyimlerden birisi kesinlikle.

Kışın Ayakkabısı Olmayan Birine Yardım Etmek

İnsanlar için kış ve soğuk, geniş bir yelpazede algılanır, anlam kazanır. İnsanların bir kısmı soğuktan çok rahat korunurlar hatta rahatça korunabilme imkanına sahip oldukları soğuk onlara keyif bile verir. Bazı insanlar için ise kışın gelmesi büyük bir endişe kaynağıdır. Çünkü onlar soğuğa karşı mücadele seçeneklerine sahip değildir. Özellikle de ayakları daha çok üşür. Ayakkabı sorununu çözmeleri daha zordur hep. İşte öyle bir insanın ayaklarının ısınmasına katkı sağlamak kışın yapılabilecek en fantastik hayır en muhteşem şey olsa gerek. (İstanbul’un işlek meydanlarından birinde hissedilen sıcaklığın sıfıra yakın olduğu yağmurlu bir günde ayağında çorabı olmadığı halde terlikle yürüyen Afganistanlı bir mülteciye yardımcı olabilmek mesela…)

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here