İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Rehberi

Rahmi M. Koç Müzesi aileniz ile birlikte gidebileceğiniz Türkiye’nin en güzel müzelerinden bir tanesidir. 1994 yılında Rahmi Koç’un desteğiyle İstanbul’un Hasköy semtinde bulunan Haliç kıyısında kurulmuştur. Müzenin içinde Rahmi Koç’a ait arabalar, İngiltere’de yapılan ilk bisiklet örneği, 19. yüzyılda yapılan bebek arabaları, Sultan Abdulaziz’in vagonu hatta uçak gibi farklı ve ilginç koleksiyonlar bulunmaktadır.

istanbul rahmi koç müzesi ile ilgili görsel sonucu

Müze sadece müze olarak kullanılmıyor, içinde konserler ve çeşitli organizasyonlar da düzenleniyor. Rahmi M. Koç gerçek bir koleksiyonerdir. Bu müze içinde kendi koleksiyonlarından nadide eserler barındırır.

Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekare alana yayılmış olan Rahmi M. Koç Müzesi üç ana bölümden oluşmaktadır:

1) Müzenin ilk kurulduğu alan olan Tarihi Lengerhane Binası 1991 yılında, Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alınır ve 1994 yılının Aralık ayında ziyarete açılır. 2016 yılında aile üyeleri tarafından bu alanın adı Mustafa V. Koç Binası olarak değiştirilmiştir.

2) Hali hazırda kullanılan sergi alanı yetersiz kalınca 1996 yılında satın alınıp 2001 yılında müzeye eklenen Tarihi Hasköy Tersanesi, 11 bin metrekarelik alanı kaplayan ve alanın etrafını U biçminde çevreleyen 14 binadan oluşmaktadır.

3) Klasik otomobiller, I&E Greenwald Buhar Makinesi, Uluç Ali Reis Denizaltısı ve Fenerbahçe Vapuru’nun sergilendiği Açıkhava Sergileme Alanı.

Müzede bulunan kısımlar şunlardır:

  • Klasik otomobiller, motorsikletler
  • Faytonlar
  • Antika çocuk ve engelli arabaları
  • Deniz motorları
  • Buhar makineleri
  • Eski ev aletleri
  • Eski tren vagonları ve lokomotifleri

Uluslararası seyahat sitesi TripAdvisor tarafından 2013 yılında İstanbul’da bulunan Rahmi M. Koç Müzesi’ne Travellers Choice 2013 ödülü verilmiştir.

Rahmi M. Koç Müzesine Nasıl Gidilir?

Metrobüs ile gelmek için Halıcıoğlu durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş ardından müzeye ulaşabilirsiniz. Üsküdar – Eyüp vapuru ile gelmek isteyenler için ise vapur müzeye yanaşıyor. Eminönünden 47, 47E, 47Ç ve 47N hatlarıyla müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Müzeye Giriş Ücreti Nedir?

Rahmi Koç Müzesi siviller için giriş ücreti 21 TL’dir. Öğrenciler için ise indirimli ücret 9 TL’dir. Denizaltı ziyareti ve tekne turları siviller için 10 TL, öğrenciler için ise 7 TL’dir 

Müzenin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Pazartesi = Tatil

Salı ve Cuma = 10.00 – 17.00

Cumartesi – Pazar = 10.00 – 18.00 (1 Ekim – 31 Mart), 10.00 – 19.00 (1 Nisan – 30 Eylül)

Not=Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here