İsrail Destekçileri Üniversiteleri Tehdit Ediyor!

Dünyanın gözü önünde binlerce çocuğun öldürüldüğü günler yaşıyoruz. Bu günler öyle günler ki; her günün içinde çocuk cesetleri, bombalanmış binaların enkazlarının altında çocuk çığlıkları var. Ne acıdır ki hala medeni dünyanın devletleri bu konuda anlamlı bir duruş sergileyemedi.

Belki kanıksandı ama bir kez daha ifade edelim: BUGÜN DÜNYADA BOMBALARLA KURŞUNLARLA ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLDÜ! DÜN DE ÖLDÜRÜLDÜ! ÖNECEKİ GÜN DE! SUSMAYA DEVAM EDERSEK YARIN DA ÖLDÜRÜLECEK!!!

Dünyadaki bütün iyi insanlar, bu vahşete karşı birşey yapmaya çalışıyor. Amerikan Üniversitelerinde üniversite gençliği bu vahşete karşı birşeyler yapılması için eylemler yapıyorlar. Barış için, çocuklar için insan olarak varlık göstermeye çalışan üniversite öğrencileri hem kampüslerde öğrenim gören az sayıdaki İsrail yanlılarının, işinsanlarının ve bazı akademisyenlerin baskısına, provakosyanlarına ve tehditlerine maruz kalıyor. Üniversite kampüslerinin içinden ya da dışından İsrail’le bağlantılı kişi ve kurumlar sistematik bir şekilde İsrail’in ortaya koyduğu soykırım ve vahşete tepki gösteren üniversite öğrencilerini ve bu üniversite öğrencilerinin barış eylemlerini engellemeyen üniversite yönetimlerini alenen tehdit ediyor. İsrail yanlısı gruplar ellerindeki farklı güçleri kullanarak, medya üzerinden komplolar kurarak algı oyunlarıyla barış için çaba gösteren üniversite öğrencilerine baskı yapıyor.

Amerikadaki özgürlük sınırlarını düşündüğümüzde Amerikan toplumunun, üniversite öğrencilerinin dünyanın bir köşesinde hergün yüzlerce çocuğun bombalarla öldürülmesini protesto etmesi gayet normal hatta beklenen durumdur. Hal böyleyken İsrail yanlısı gruplar, kişiler, şirketler duyarlı ve barış yanlısı göstericileri hemen antisemitizm iftirasıyla etiketlemeye çalışıyorlar. Kuşkusuz objektif ve mantık sahibi insanlar şunun farkında: Çocukları gözünü kırpmadan öldüren İsrail’e tepki göstermek ondan nefret etmek Yahudi toplumuna karşı değildir. Zaten barış yanlısı Yahudi toplumunun fertleri de üniversite öğrencilerinin çocuklar için yaptığı eylemlere destek vermekte bu evrensel iyilik çabasının içinde yer almaya çalışmaktadırlar. İsrail karşıtı olmak, çocukları vahşice öldürenlere karşı olmak onları engellemeye çalışmak anti-semitizm değildir. Böyle olduğunu düşünmek, ima etmek, bu algıyı yaymaya çalışmak akıl dışı bir davranıştır ve asıl anti-semitizm budur.

Amerikanın tüm seçkin üniversiteleri özellikle gelirlerinin azalacağıyla ilgili olarak az sayıdaki İsrail yanlısı mezunları ve yine İsrail yanlısı bazı zengin işinsanları tarafından tehdit edildi.

Bu tehditlerden en çarpıcı olanlarına bir örnek Harvard Üniversitesi’ni tehdit eden Bill Ackman kuşkusuz.

Bill Ackman o kadar ileri gitti ki; sadece Harvard yönetimini sosyal medyadan “gelirlerinizi kaybedeceksiniz” şeklinde tehdit etmekle kalmadı. Gösterilere katılan üniversite öğrencilerinin ilerde işsiz kalabileceğini söyleyerek üniversite öğrencilerini de açık açık tehdit etti.

Evet çocuklar ölmesin diye gösteri yapan, çocukları öldüren İsrail’i protesto eden üniversite öğrencileri Amerikanın dolar milyarderi hedge fon kurucusu Bil Ackman tarafından tehdit edildi. İşsiz bırakılmakla tehdit edildi üniversite öğrencileri Birleşik Devletler’de!

Bill Ackman Harvard yönetimini ve İsrail’in uyguladığı vahşeti protesto eden üniversite öğrencilerini tehdit ederken o kadar kendinden emindi ki; tüm iş dünyası adına konuştu. Hiçbir şirketin hatta hiçbir yüksek lisans programının bu öğrencileri kabul etmeyeceğini yazdı X hesabında.

Bu tehditlerin ve aynı zamanda medya baskısının etkisiyle Danielle Mikaelian isimli öğrenci X hesabından bir özür mesajı yazdı. Bill Ackman bu mesaj nedeniyle neredeyse “tamam affedildin yerine geç” anlamına gelecek cümleler kullandı.

2023 yılında seçkin amerikan üniversitelerinin öğrencileri üzerinde İsrail yanlısı işadamları, medya kuruluşları ve belki daha karanlık yapılar baskı kurmaya çalışıyor. Amerikan öğrencileri çocukların öldürülmesine karşı durmamaları için tehdit ediliyor.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here