İş Görüşmesinde İyi Bir İzlenim Nasıl Bırakılır?

Gönderdiğiniz tonla cv, beklediğiniz bir sürü arama var. Ama nihayet sabrınızın karşılığını aldınız ve yarın sizi iş görüşmesi için bekliyorlar. Stresli olmanız çok normal. Rakiplerinizin arasından sıyrılmanız ve görüştüğünüz kişide iyi bir etki bırakmanız gerekiyor. İşte iş görüşmesinde iyi bir izlenim bırakmanın yolları…

1)İşi Analiz Edin.
Görüşme öncesi yapacağınız hazırlığın en önemli aşaması, işi analiz etmektir. İşe şirketin adaylarda hangi özellikleri aradığını öğrenmekle başlayın. Başvuracağınız şirketin iş tanımı örneği varsa bu işinizi çok kolaylaştıracaktır. Şirketin adaylarda aradığı ve iş için kritik olan özellikleri, birikimi ve profesyonel ve kişisel becerilerin listesini çıkarın.

2)Karşılaştırın.
Yaptığınız listedeki maddelerin sizin yetkinliklerinizle uyumunu kontrol edin. Bu hazırlık, gelmesi muhtemel sorulara kolayca cevap vermenizi sağlayacaktır.

3) Şirketi araştırın.
Görüşeceğiniz kişi size başvuracağınız şirket hakkında da sorular soracaktır. O yüzden görüşmeden önce başvurduğunuz şirket hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinin. Bu araştırmayı yaparak aynı zamanda şirketin size neler katacağının da farkına varacaksınız. Şirketin internet sitesini kontrol etmekle başlayın. Şirketin yapmış olduğu işler hakkında olan haberleri okuyun. Tüm bunlara ek olarak LinkedIn aracılığıyla muhtemel iş arkadaşlarınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Başvuracağınız şirketle ilgili araştırmanız gereken konular:
-Organizasyon yapısı
-Ürünleri/hizmetleri
-Eğitim programları
-Şirketin büyüklüğü
-Kariyer geleceği
-Sektörde bulundukları süre
-Müşterilerinin çeşidi
-Geçmişteki büyüme oranları ve gelecek yıllardaki büyüme potansiyelleri
-Sosyal haklar

4) Görüşme Pratiği Yapın.
-Bana kendinizden bahsedebilir misiniz?
-Bizimle çalışmayı neden istiyorsunuz?
-Sizi neden işe alalım?
-Güçlü olduğunuz yönler nelerdir?
-Zayıf olduğunuz yönler nelerdir?
-Eski işinizden neden ayrıldınız?
-En büyük başarınız nedir?
-Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?
(Bu sorulara nasıl cevap vereceğinizi yedinci maddede açıklayacağım.)
İşte klasik ve güncelliğini koruyan muhtemel iş görüşmesi soruları.Bu soruları kendi kendinize ya da bir yakınınızın yardımıyla cevaplandırın. Cevaplandırırken görüşme formatını da göz önünde bulundurun (Telefon görüşmesi, video konferans görüşmesi). Bu pratik hem gerginliğinizi azaltacak hem de gelecek sorulara daha kolay cevap vermenizi sağlayacaktır.

5) Ne giyeceğinize karar verin.
Görünüşünüz önemli. İyi görünmeniz işinizi ciddiye aldığınızı gösterir. Profesyonel görünün. Sade tonlarda klasik kıyafetler tercih edin. Absürt renkler ve aksesuarlardan uzak durun. Ne giyeceğinize son dakika karar vermek gibi bir hata yapmayın.

6) Jest ve Mimikler
Kendinden emin ve profesyonel gözükmelisiniz. İşe güçlü bir el sıkışmayla başlayın. Göz kaçırmak, ellerle oynamak gibi kötü bir izlenim verecek hareketlerden kaçının. Rahat ve dik bir pozisyonda oturun. Görüşmeyi yapıyor olduğunuz kişiyi dikkatle dinleyin. İlgilenmeseniz bile ilgileniyor gibi gözükün. Dinleyin ve sorular sorun. Görüşmeden önce ayna karşısında pratik yapabilirsiniz.

7) Gelen soruları uygun bir şekilde cevaplayın.
Öncelikle yalan söylemeyin. Görüştüğünüz kişi yalan söylediğinizi fark edecek ve sizi kibar bir dille yollayacaktır.

Görüşme sırasında kendi hayat hikayenize odaklanmayın. Görüştüğünüz kişi kütüğünüzün neresi olduğuyla ya da nerede oturduğunuzla ilgilenmiyor.

Kariyeriniz dışında yaptığınız part-time işlerden bahsetmeyin. IK personeli başvurduğunuz pozisyonla alakası olmayan part-time iş tecrübenizi bilmek istemeyecektir.

Özgün olun. “Sizi neden işe alalım?” sorusuna verilen “Çünkü işimde acayip iyiyimdir.” gibi klişe cevaplardan uzak durun. Bunun yerine başvurduğunuz pozisyon ve şirket ile kendi becerilerinizin ne kadar uyuştuğunu bir başarı hikayesiyle vurgulayın.


Eski işinizi ya da yöneticinizi asla kötülemeyin. Eski işinizden ayrılma nedeninizi pozitif bir nedene bağlayın.

Başarılarınızdan bahsederken rakamsal değerler kullanarak başarınızı kanıtlayın.

Görüştüğünüz kişi açmadıkça maaş, izin günleri, terfi gibi konuları açmayın. Maaş beklentinizi sorduklarında ise “Maaş politikanıza uyum sağlarım.” gibi çaresiz cevaplar vermeyin. Eski maaşınızın biraz üstünü söyleyebilirsiniz. En kötü ihtimalle eski maaşınızda anlaşırsınız.

Bir iki tane iyi hikaye anlatın. Görüştüğünüz kişi tecrübeleriniz ve yeteneklerinizi öğrenmek istediği kadar sizi de tanımak istiyor. Unutmayın ki insanlar ilgi çekici insanları hatırlar.

Görüşme sonunda sorulan “ Sorunuz var mı?” sorusunu boş geçmeyin. Önceden not almış olduğunuz soruları sormanız başvurduğunuz iş ile ne kadar çok ilgilendiğinizi gösterecektir. Ancak sırf soru sormak için basit sorular sormayın.

Görüşme sonunda sorabileceğiniz sorular:
-Çalışmalarımı kime raporlayacağım?
-Şirketinizdeki kariyer olanakları hakkında biraz daha bilgi alabilir miyim?
-Görüşme süreci nasıl ilerleyecek?
-Bana şirketinizin çalışma kültüründen bahsedebilir misiniz?
-Çalışacağım takım hakkında bilgi alabilir miyim?

Eğer mümkünse görüşme sonunda görüştüğünüz kişinin iletişim bilgilerini alın.Sonrasında ihtiyacınız olacak.

8) Görüşme bittiği zaman bir teşekkür maili atın.
Ülkemizde yaygın olmasa da görüşme sonunda görüştüğünüz kişiye atacağınız kısa ve öz bir teşekkür maili hanenize bir puan daha kazandıracak ve başvurduğunuz iş ile ne kadar ilgili olduğunuzu gösterecektir. Teşekkür maili ince bir hareket olduğu kadar kendinizi pazarlayıp yıldızınızı cilalamanın da bir yoludur. Bir yandan mailinizi yolladığınız kişiye teşekkür ederken bir yandan da becerilerinizi hatırlatın. Görüşme sırasında unuttuğunuz noktaları ekleyin. Kısa ve öz tuttuğunuz bu maili, görüşmeniz IK personelinin aklında hala tazeyken gönderin.
Örnek bir teşekkür maili:
Sayın Damla Örük,
“Üretim düzenleyici/ düzeltici” pozisyonu ile ilgili olarak beni iş görüşmesine davet ettiğiniz ve kıymetli zamanınızı bana ayırdığınız için teşekkür ederim. Sizinle tanışmak benim için büyük bir zevkti. Görüşme sırasında sizden almış olduğum bilgiler ışığında firmanızda çalışma isteğim çok daha arttı. Pozisyonun gereksinimleri ve firmanızın kurum kültürünün benim deneyimlerim ve kişisel becerilerim ile ne kadar uyuştuğunu görüşme sırasında anlatmaya çalıştım. Ek olarak, şu anda gittiğim C# Yazılım Uzmanlığı kursunun bir hafta içinde biteceğini ve MEB onaylı C# yazılım uzmanlığı sertifikası alacağımı da belirtmek isterim.
Tekrar ilginize teşekkür ederim.
Saygılarımla;
Zeynep Demir

Evet, artık yarınki görüşmeniz için hazırsınız. Eminim ki görüşmeniz harika geçecek ve sonunda o işi alacaksınız. Şimdiden iyi şanslar!

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here