İklim Krizi Türlerin Yok Olmasında Ne Kadar Etkili?

Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir çalışma, dünya tarihi boyunca deniz omurgasızlarının iklim değişikliğine karşı direncini etkileyen faktörler hakkında önemli bilgiler sağlıyor. Araştırmacılar, geniş bir fosil kayıt veri kümesini analiz ederek, iklim değişikliği dönemlerinde yok olma riskiyle ilişkili temel özellikleri belirlediler.

Önemli bulgulardan biri, daha fazla iklim değişikliğine maruz kalan türlerin, özellikle de 7°C veya daha fazla sıcaklık değişikliği yaşayan türlerin neslinin tükenme ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ek olarak, kutup bölgeleri gibi aşırı iklimlerde yaşayan türler ve dar termal aralıklara sahip olanlar, yok olma tehlikesi en fazla olan küme oldu.

Çalışma aynı zamanda nesli tükenme riskinin belirlenmesinde coğrafi dağılım büyüklüğünün ve vücut büyüklüğünün önemini de vurguluyor. Daha geniş coğrafi yayılış alanlarına sahip türlerin neslinin tükenme olasılığı daha düşükken, daha küçük gövdeli türlerin neslinin tükenme tehlikesinin daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

Daha da önemlisi, çalışma birden fazla özelliğin kümülatif etkisinin yok olma riskine katkıda bulunduğunu vurguluyor. Hem küçük coğrafi aralıklara hem de dar termal aralıklara sahip türler, daha da yüksek yok olma riskleriyle karşı karşıya kaldığı görülüyor.

Bu bulguların, insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle mevcut biyolojik çeşitlilik kaybının anlaşılmasında önemli etkileri vardır. Araştırma, en fazla risk altındaki türleri belirleyerek, hassas deniz ekosistemlerini korumayı amaçlayan koruma stratejilerine bilgi sağlayabilir.

Çalışma, iklim değişikliğinin okyanus asitlenmesi ve anoksi gibi diğer yok oluş etkenleriyle nasıl etkileşime girdiğini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

 

 

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here