Hyundai Uber İşbirliği – Elektrikli Hava Taksisi S-A1

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte aklımızda ne varsa artık hepsi bir bir gerçeğe dönüşüyor. Hyundai ve Uber işbirliği yaparak bir ilke imza attılar: Uçan Taksi!

ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleştirilen teknoloji fuarı CES 2020’de S-A1 adı verilen uçan taksi sergilendi. Henüz daha fikir aşamasında, S-A1 ile birlikte Uber Elevate’in ilk ortağı Hyundai olmuş olacak.  Trafik sıkışıklığına bir çözüm olarak getirilmek istenen araç, dört kişi taşıma kapasitesine sahip olacak. Özellikle İstanbul’da trafik sorunu almış başını gidiyor. Umarım yaygınlaşıp buraya da gelir.

Gelelim aracın genel özelliklerine. Aracın başlangıçta 96 kilometre menzile sahip olması öngörülüyor.
S-A1 aynı zamanda Hyundai’nin “Kentsel Hava Devinim” (UAM) bölümünün ilk ürünü olacak. Elektrikle çalışan bu araç, dikey iniş ve kalkış yapabilecek. Uçan taksinin 7 dakikada şarj edilebileceği düşünülüyor, bu oldukça kısa bir süre.

İlk etapta bir pilot ile kontrolü sağlanacak, ilerleyen zamanlarda taksinin tamamen otonom yani bir sürücüye ihtiyaç duymadan kullanabilmesi planlanıyor. Ortaklık çerçevesinde Hyundai, elektrikli aracın üretimini üstlenirken, Uber ise yer operasyonları, yolcu bulma ve hava desteği bölümlerinden sorumlu olacak.
Tamamen elektrikli altyapı üzerine inşa edilen uçan taksi, 300 – 600 metre irtifa aralığında 290 km/s seyir hızına çıkabilecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca en iyi rotayı bulmak için yapay zekadan faydalanacak, böylelikle en kısa sürede gidebileceğiniz yere ulaşmış olacaksınız.

Hyundai’nin Genel Başkan Yardımcısı Euisun Chung  2028’de kentsel hava hareketliliği hizmetinin ticarileştirilmesini beklediklerini, yasaların ve sistemlerin yerine oturmasının zaman alacağını dile getirdi. Çünkü böyle fikirlerin önündeki en büyük sorun yasal düzenlemeler olabiliyor.

Uber Air’in 2023’te Dallas, Los Angeles ve Melbourne’den havalanarak, ilk müşterilerine taksi hizmeti sunması bekleniyor. Umuyorum ki hayatımıza kolaylık getirebilecek böyle fikirlerin önü açılır ve dünyada da Türkiye’de de daha da yaygınlaşır.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here