Harvard Öğrencilerini de Tehdit Ettiler

Harvard Üniversitesi’ndeki 34 öğrenci derneği, ortak bir açıklama yaparak Filistin’de uzun süredir devam eden işgalden kaynaklanan şiddet olaylarının tamamen İsrail rejiminden kaynaklandığını kamuoyuna açıkladılar. Harvard Üniversitesi’nin tanınmış bazı mezunları ise öğrencilerin Gazze’deki gelişmelerden İsrail’i sorumlu tutan Filistin yanlısı açıklamasını kınayarak üniversite yönetimini imza kampanyası başlatanlara karşı harekete geçmeye çağırdı. Başka örneklerde olduğu gibi Harvard’ın duyarlı ve barış yanlısı öğrencileri yine bazı zengin ve tanınmış İsrail yanlıları tarafından hedef alındı. Öyle ki nasıl Gazze’de korunmasız masum çocukların üzerine bomba yağdırıyorsa İsrail, Amerika’daki İsrail yanlıları yine bir güç gösterisi ile duyarlı üniversite öğrencilerini tehdit etmeyi ve onlara tuzaklar kurmayı yöntem olarak benimsiyorlar.

Eski rektörlerden ve eski Maliye Bakanı Lawrence Summers gibi önemli mezunlar, üniversite yönetimini öğrencilerin Filistin yanlısı açıklamasına sessiz kalmakla suçladı. Summers, 50 yıllık Harvard üyeliği boyunca bugüne kadar hiç bu kadar hayal kırıklığına uğramadığını belirterek, Harvard yönetiminin sessizliğinin, terör eylemlerine karşı tarafsız görünmesine neden olduğunu ifade etti.

New York eyaletinin Kongredeki Cumhuriyetçi temsilcisi Elise Stefanik, masum kadın ve çocukların katledilmesini mazur gören açıklamayı “iğrenç” olarak nitelendirdi. Cumhuriyetçi senatör Ted Cruz da öğrenci derneklerinin Filistin yanlısı açıklamasını “savunulamayacak” olarak değerlendirerek, Harvard Üniversitesi’nin sorunlarını sorguladı. Amerikan toplumundaki gücünü kullanarak Harvard öğrencilerine parmak sallayan İsrail yanlısı bu kişiler öldürülen çocuklar için tek kelime tepki vermediler.

Harvard Üniversitesi’ndeki 34 öğrenci derneğini bir araya getiren koalisyon, ortak açıklamada Filistin’deki işgal sonrasında ortaya çıkan şiddet olaylarını tamamen İsrail rejimine bağlayarak suçlamalarda bulunmuştu. Müslüman ve Filistinli destek grupları ile “Özgürlük İçin Harvard Yahudileri” ve “Afro-Amerikan Direniş Örgütü” gibi çeşitli kültürel ve dini bağlantılara sahip öğrenci grupları da ortak mektubu imzalayan dernekler arasında yer aldı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here