EPFL 470 Milyon Frank Fon Topladı

École Polytechnique Fédérale de Lausanne’deki (EPFL) startup ekosistemi, zorlu ekonomik ortama rağmen dayanıklılık ve büyüme gösterdi; üniversitedeki start-up’lar 2023’te rekora yakın 470 milyon CHF (İsviçre Frangı) fon topladı. Bu başarı kısmen şuna bağlanabilir: İleri teknolojiye dayalı ürün ve hizmetleri nedeniyle ekonomik krizlerden daha az etkilenen derin teknoloji firmalarına odaklanılması.

EPFL’nin canlı araştırma ve geliştirme ekosistemi, Cenevre Gölü bölgesindeki destekleyici ortamla birleştiğinde, yeni işletmeler için verimli bir zemin yarattı. Üniversitenin 2023’teki ilk Yatırımcı Günü oldukça başarılı geçti ve yatırımcıların EPFL’den çıkan yeni girişimlere olan ilgisini ve güvenini vurguladı.

Derin teknoloji girişimlerinin kuluçka süresi uzun olabilir ve birkaç yıllık gelişim gerektirebilirken, EPFL girişimleri finansman turlarında, özellikle 1 milyon CHF’nin altındaki aralıkta bir artış gördü. Bu finansman, startupların gelecekteki büyüme için sağlam bir temel oluşturmasına ve daha fazla yatırım çekmesine olanak sağladı.

Birkaç EPFL ölçeklendirmesi, 2023 yılında yıllar süren büyüme ve gelişmeyi yansıtan önemli finansman turlarını tamamladı. Özellikle altı ölçek büyütmenin her biri 20 milyon CHF’yi aştı ve EPFL’nin başlangıç finansmanındaki genel başarısına katkıda bulundu.

Üniversite ayrıca, 2023’te kadınlar tarafından kurulan yeni EPFL girişimlerinin üçte birinden fazlasıyla girişimcilikte çeşitliliği ve katılımı teşvik etme konusunda da ilerleme kaydetti. Isabelle Musy Ödülü ve öğrencilere yönelik girişimcilik programları gibi EPFL’nin girişimleri, kadın girişimcileri desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

Ek olarak, EPFL’den çıkan temiz teknoloji girişimlerinde dikkate değer bir artış oldu; bu, toplumsal kaygıları ve üniversitenin temiz enerji ve çevre araştırmalarındaki güçlü yönlerini yansıtıyor. 2023’te kurulan startup’ların neredeyse üçte biri temiz teknoloji sektöründeydi; bu da EPFL’nin inovasyon yoluyla çevresel zorluklarla mücadele etme konusundaki kararlılığını vurguluyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here