En Uygun Fiyatlı Yurt Dışı Tatil Rotaları

Yurt dışında tatil yapmak istiyorsunuz ama bütçeniz sınırlı.

Dolar 4, Euro 5 TL oldu, Sterlin ise 6 TL sınırına dayandı.

Tamam İngiltere pahalı, İsviçre ateş pahası, Fransa ve İtalya’da tatil belki zor ama yurt içinden bile ucuza tatil yapılabilecek yerler de yok değil.

400’ü aşkın Türk ve yabancı sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com, her biri indirim mühendisi olan üyelerinin önerileriyle en uygun fiyatlı yurt dışı tatil rotalarını belirledi.

Gidiş-dönüş ulaşım, seyahat sitelerinden en az 8 puan alan konaklama, yeme-içme ve şehir içi toplu taşıma fiyatlarına göre belirlediği listede, yurt içinden bile ucuza tatil yapılabilecek ülkeler yer aldı.

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, uygun fiyatlı tatil için adres olarak interneti gösterirken, mutlaka fiyat karşılaştırması yapılmasını önerdi.

Kayral, para iadeli alışveriş sitelerinin de kazandıracakları nakit parayla tatili uzatma ya da bir üst sınıf tesiste konaklama imkanı sağlayacağının altını çizdi.

Avantajix.com’un çalışmasına göre, aslında tatil için dünyanın en ucuz ülkeleri Uzak Doğu’da. Nepal, Hindistan, Kamboçya, Laos, Vietnam, Sri Lanka, doğal güzelliklerinin yanı sıra ucuzluklarıyla da birer tatil cenneti.

Türkiye’de günlük ihtiyaçların ancak karşılanabildiği bütçeyle, bu ülkelerde zenginler gibi yaşamak, günlük 15-20 liraya konaklamak, 30-40 liraya üç öğün karın doyurmak mümkün.

Ancak, uzaklıklarından dolayı çok yüksek uçak ücreti ödenmesi, bu ülkeleri listenin dışında bırakıyor.

Uzak Doğu’nun ardından ucuz tatilin adresi olarak Balkan ülkeleri ile Ukrayna ve Gürcistan tavsiye ediliyor.

Vize masrafı olmayan, uçağın yanı sıra otobüslerle de ulaşımın sağlandığı bu ülkelerde tatil, adeta bedavadan biraz pahalı.

İşte ucuzluklarıyla ön plana çıkan ülkeler, gidiş dönüş ulaşım harici ortalama bir haftalık tatil maliyetleri:

Ukrayna:

Pasaporta dahi ihtiyaç duyulmadan gidilebilen Ukrayna da 8 puan üstü hostellerde gecelik 20 liraya, otellerde ise 75 liraya kadar konaklanıyor. Orta sınıf restoranlarda kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için ödenecek para 70-80 lira. Şehir içi ulaşım ise 80 kuruş. Kiev, Lviv, Odessa gibi tarih kokan şehirlerde bir haftalık tatil için cebinizden çıkacak asgari para 1000-1100 lira.

Gürcistan:

Ukrayna gibi TC kimlikleri ile seyahat edilebilen Gürcistan’da 8’in üzerinde puan alan hostellerin gecelik fiyatı 20, otellerinki ise 80-90 lira. Üç öğün yemek için harcanacak para ise 100 liranın biraz üstü. Şehir içi ulaşım da 80 kuruş. Bir haftalık Tiflis, Batum tatilinin maliyeti en az 1100 – 1200 lira.

Arnavutluk:

Ucuzlukları ile dikkat çeken Balkan ülkeleri arasında ise ilk sırada Arnavutluk yer alıyor. Başkent Tiran’da hostellerde 35-40 liraya, otellerde ise 80-90 liraya konaklamak, günlük 90-100 liraya üç öğün yemek yemek mümkün. Şehir içi ulaşımın maliyeti de 1,5 lira. Arnavutluk’ta bir kişinin 7 günlük asgari tatil masrafı 1200 – 1300 lirayı buluyor.

Bulgaristan:

Özellikle kış turizminin gözde merkezlerinden biri haline gelen komşu Bulgaristan’da hostelin gecelik ücreti 40 lira. Otellerde de 90-100 liraya kalınıyor. Yemek için de günlük 110-120 lira bütçe ayırmak gerekiyor. Şehir içi ulaşımın 2 lira olduğu Bulgaristan’da 1300-1400 liraya bir haftalık tatil yapmak mümkün.

Sırbistan:

Ucuz tatilin olmazsa olmazlarından Belgrad, Türkler’in en çok tercih ettiği tatil noktalarından biri. 9,4 notu olan bir hostelde gecelik 25 liraya, otellerde ise 100-110 liraya konaklamak mümkün. Üç öğün yemeğin ortalama maliyeti ise 125-130 lira. Toplu ulaşımdan 3 liraya yararlanmak mümkün. Belgrad’da 1 haftalık tatilin bütçesi 1350-1450 lira.

Makedonya:

Mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde yer alması gereken Üsküp ve Ohrid, yoğun turist almasına karşın hala fiyatlarıyla cazipliğini koruyor. 8,9 notu olan hostelin gecelik ücreti 35 lira. Otellerde de 120-130 liraya konaklanıyor.Yemek için ayrılacak bütçe ise günlük 130-140 lira. Toplu taşımanın 2,5 lira olduğu Makedonya’da, bir haftalık tatilin maliyeti 1500 lirayı biraz geçiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here