En Popüler 10 Altcoin

Herkese merhabalar. Ben Abdullah. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Amfiweb’teki ilk yazımı ben dahil birçok insanın dikkatini çeken ve son zamanlarda trend olan kripto dünyasına dair yazmak istedim. Blokzincirlerin her geçen gün daha fazla önem kazandığı teknoloji çağında Bitcoin’i takip eden birçok altcoin oluşumunu görüyoruz. Birçoğumuz aslında spekülatif amaçla kripto para birimlerinde işlem yapıyoruz. Aslında kripto paraların arkasında yatan çok daha büyük özellikleri yer almakta. Bu yazımda son zamanlarda trend olan ve diğer altcoinlerden belli başlı özellikleriyle ayrılan 10 adet altcoini ana hatlarıyla anlatmaya çalışacağım.

  1. Ripple (XRP)

Ripple 2012 de kripto dünyamıza girmiş bir ödeme ağı ve kripto parasıdır. Piyasa değeri sıralamasında Bitcoin ve Ethereum’dan sonra gelen Ripple’ı diğer birçok kripto paradan ayıran özelliği ise bir merkezi olmasıdır. Ayrıca dünyanın birçok yerinde ofisi bulunmaktadır. Blockchain sistemini kullanır fakat tüm kayıtları şirket tarafından kaydedilir ve yönetilir. Ripple’ın merkezi bir yapısı olması onu kar eden bir şirket konumuna sokuyor ve değerinin de bu şirketin karına göre etkilenmesi onu diğer kripto paralardan ayırıyor. Asıl amacı yüksek miktardaki paraların transferini daha ucuz daha güvenilir ve çok daha hızlı gerçekleştirmektir. (Bir alım-satım işlemi yaklaşık 4 saniye sürmektedir.)

Son 1 yıllık grafiğine baktığımızda özellikle 2020 Aralık ayında negatif yönlü hızlı bir düşüş görüyoruz. Bu düşüşün en büyük etkeni ise Ripple’a ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava oldu. Davanın sonucu Ripple üzerine büyük etki edecek gibi gözüküyor.

2) Dogecoin (DOGE)

Son günlerde Elon Musk’ın attığı tweetler ile gündemde yerini alan DogeCoin hızlı bir şekilde yukarı yönlü ivme kazanmıştı. Peki nedir bu Dogecoin? DogeCoin, Litecoin altyapılı bir elektronik para birimidir.2013 yılının sonlarında açık kaynaklı bir kripto para birimi olarak hayatımıza girmiştir. 2020 yılının ortalarında DogeCoin satın alınmasıyla ilgili bir TİkTok videosunun viral olmasıyla Dogecoin daha çok tanınmaya başladı. Bunun peşine hepimizin yakından tanıdığı Tesla ve Space X ‘in CEO su Elon Musk da DogeCoin ile ilgili bir tweet attı ve önü kesilemez bir ivmeyle pozitif büyüme yakaladı.

3) Binance Coin (BNB)

BNB coin Binance kripto borsasının 2017 yılında çıkardığı bir altcoindir. BNB  , Binance Chain networkünde ödeme aracı olarak kullanılmakta. Binance yıllık bazda yaptığı karın belli bir kısmıyla BNB coin satın alıp bunları yakmakta. Bu işlemin ana sebebi ise BNB de enflasyonu engellemektir. Bu işlemi piyasada dolaşan BNB sayısını 100.000.000’a  düşürene kadar devam ettirecekler. Son günlerde özellikle kurumsal firmaların kripto paralarlar ilgilenmesinden BNB de fazlasıyla nasibini aldı.

 4) Ethereum (ETH)

2015 yılında başlatılan Ethereum blokzincir teknolojisi ile çalışan açık kaynaklı merkeziyetsiz bir bir platformdur. Bitcoinden sonra en fazla piyasa hacmine sahiptir. Bitcoinde blokzincir teknolojisi dijital paranın sahipliğini izlemek ve kontrol etmek için kullanılırken Ethereum’da uygulamaların geliştirilmesi ve çalıştırılması amaçlı kullanılır. Ethereum denilince aklımıza ilk olarak akıllı sözleşmeler gelir. Akıllı sözleşmeler blokzincir teknolojisi sayesinde para, hisse, içerik vb şeylere bir kod atayarak bunların el değişimini ve takas işlemlerini güvenli ve kolay hale getiren sözleşmelerdir. Hiçbir türlü sansür, sahtecilik ve 3. Taraf müdahalelerine maruz kalması mümkün değildir.

5) LiteCoin (LTC)

LiteCoin 2011 yılında Charlie Lee tarafından geliştirlmiştir. Bitcoinde bulunan bazı hataları gidermek ve işlemleri daha hızlı gerçekleştirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bir alım satım işlemi yaklaşık 2.5 dk sürmektedir. Ayrıca diğer kripto paralardan daha fazla depolama imkânı sunmaktadır. Şu an yaklaşık 1 milyar dolarlık pazar değerine sahiptir. İlk altcoin olmasından dolayı yatırımcılar tarafından “Kripto borsasının gümüşü” olarak nitelendirilmiştir.

6)Avalanche

Avalanche, Ava Labs tarafından Eylül, 2020 de hayata geçirildi. Avalanche’nin bizler için en önemli noktası kurucularının arasında Emin Gün Sirer isimli bir Türk’ün olması. Avalanche de birçok altcoin gibi merkeziyetsiz bir yapıya sahip. Ethereum’da bahsetmiş olduğumuz akıllı sözleşmelerin işlem süresini 1 saniye altında gerçekleştirmiş olmasıyla Dünya’da bir ilke imza atan Avalanche, ileriki dönemlerinde küreselleşerek bir dünya varlık borsası olmayı hedeflemiş durumda. Platformun kripto para birimi AVAX ise madencilerine çeşitli görevler sonunda ödüller sunuyor. AVAX fiyat grafiğine baktığımızda ise değerinin istikrarlı bir şekilde arttığını görebiliyoruz.


7) Stellar (XLM)

Stealler, 2014 yılında Jed McCaleb tarafından oluşturulan bir kripto para birimidir. Jed McCaleb daha önce bahsettiğimiz Ripple’ın eski kurucularındandır. Kendisi Ripple’ın geleceği hakkında endişe duymasıyla Ripple’dan çıkarak Stellar’ı kurmaya karar verdi. Stellar finans işlerinde bir köprü görevi görmeye yarayan kripto birimi oldu. Stelları diğer kripto para birimlerinden ayıran özelliği ise çok düşük mining yani işlem ücretlerine (0,00001 XLM) sahip olması oldu. Ucuzluğunun yanı sıra bir işlemin yaklaşık 2 ile 5 saniye sürmesiyle de dikkat çeken Stellar son zamanların gözde kripto para birimleri arasında yerini aldı.

8) Cardano (ADA)

Cardano 2013, Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Kendisi ayrıca Ethereum’un da kurucuları arasında da yer almıştır. Cardano yani ADA kripto para birimi son zamanlarda yatırımcıların gözdesi haline geldi. Birçok yatırımcısı ADA’nın fiyatlarının olumlu yönde yükseleceğini düşünmekte. Cardano’yu diğer kripto para birimlerinden ayıran özelliği ise “Alternatif Alım Kanalı” algoritmasıyla madencilikten kaynaklanan elektrik tüketimini düşürerek enerjiden tasarruf sağlıyor. Ayrıca Cardano yatırımcılarını “Staking” denilen ödül sistemiyle ödüllendiriyor.

9) Chainlink (LINK)

Chainlink, Haziran 2017 yılında San Francisco da teknoloji şirketi olan SmartContract isimli şirket tarafından kuruldu. Chainlink, blokzincir dışı kaynaklarla etkileşime izin vererek geleneksel kaynaklarla zincir içi kaynaklar arasında bir köprü görevi görmek amacıyla kurulmuştur. Merkezi olmayan Chainlink geleneksel kaynaklar ile akıllı kontratlar arasında bağlantı sağlarken güvenliğe de son derece önem vermiştir.

10) NEO

NEO, 2013 yılında Çinliler tarafından geliştirilmeye başlanan bir kripto para birimidir. Çin tabanlı olmasından dolayı Çinlilerin Ethereum’u olarak piyasalarda yerini almıştır. NEO, Çin’de en popüler ve devlet destekli olan bir blokzincir projesidir. Çin hükümeti ve halkı tarafından desteklenmesi NEO için fiyat istikrarı sağlamaktadır. Açık kaynak olarak sunulmuştur ve merkeziyetsizdir. NEO’nun farklı borsalar arası transfer ücreti olmaması da yatırımcılar için cazip bir özellik olmuştur. NEO’nun kendine özgü oluşturduğu NeoContract isimli akıllı sözleşmeler ise Neo ya bir rekabet avantajı sağlamaktadır.

*Grafikler TradingView sitesinden alınmıştır.
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here