E-Ticaret Modelleri: B2B, B2C, C2C, C2B

Günlük hayatta sık sık duyduğunuz bu kavramların anlamlarını biliyor musunuz? Bu yazımda sizlerle bu kavramların anlamlarını örneklerle birlikte öğreneceğiz.

B2B E-Ticaret Modeli

Business to Business, yani işletmeden işletmeye. Bu modelde işletmelerin kendi aralarında gerçekleştirdiği elektronik ticaret ifade edilir. B2B ‘ye örnek olarak; hosting hizmeti sağlayan firmalar, reklam ajansları ve grafik tasarım hizmetleri verilebilir. Ayrıca bir işletmenin kırtasiye/ofis araç-gereçleri, mobilyaları gibi demirbaşlarını da E-Ticaret ile internet üzerinden temin etmesi B2B’ ye örnektir.

B2B : Business to Business

B2C E-Ticaret Modeli

Business to Consumer ya da Customer, yani işletmeden tüketiciye, müşteriye. İşletmeninin tüketiciyle direkt olarak kurduğu ticari ilişkidir. Bireysel olarak internetten yaptığımız alışverişler B2C Modeline dahildir. Burada karşımızdaki işletme ürünlerini / hizmetlerini ya herhangi bir Sanal Pazaryerinde (Örneğin; Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol) ya da kendi sanal mağazasında satmaktadır.

B2C : Business to Consumer

C2C E-Ticaret Modeli

Consumer to Consumer, yani Tüketiciden Tüketiciye. E-ticaretin gelişmesiyle karşımıza çıkan bu model, tüketicilerin ürünlerini kendi belirledikleri ücret karşılığında, fatura kesmeden, bir başka tüketiciye satmalarını ifade eder. Bu modele en güzel örnek ikinci el ürün satış siteleridir. (Sahibinden.com, Letgo, ModaCruz, Dolap…)

C2C : Consumer to Consumer

C2B E-Ticaret Modeli

Consumer to Business, tüketiciden işletmeye. Bu modelde tüketici firmaya ürünü / hizmeti için teklifte bulunur ve buna karşılık firma tüketiciye ücret öder. Bu modele örnek olarak freelance işler ve müşterilerin 2. el eşyalarını getirmeleri karşılığında hediye çeki veya firmadan alınan bir ürün için indirim gibi kampanyalar yapılması verilir.

C2B : Consumer to Business

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here