Dünyadaki İlk Blockchain Tabanlı Üniversite Malta’da Açılıyor

Oxford Üniversitesi İlahiyat ve felsefe alanı öğretim üyesi Joshua Broggi dünyada bir ilk olarak Malta’da Blockchain tabanlı üniversite açmak istiyor. Ünlü araştırmacı şu anda bu projeye başlamak için gerekli olan akreditasyonu bekliyor.


Oxford’lu Araştırmacı Blockchain tabanlı Üniversite açmak istiyor

Malta, birçok insan tarafından blockchain ve kripto adası olarak bilinmektedir. Ülkenin Hükümeti de farklı kripto şirketlerine her zaman çok destek olmuştur. Gerçekten de Bitcoin piyasalarının en büyük borsalarından birisi olan Binance buradaki varlığını kalıcı hale getirme işlemlerinin bir an önce halletmeye karar vermiş durumda.

Malta’da kripto piyasasına dair gelişmeler her geçen gün artmaktadır. Broggi’nin uzun zamandır kafasında olan dünyadaki ilk Blockchain tabanlı Üniversite’yi açma girişimi yakın zamanda fısıltı gazetelerini süslemeye başlamıştı. Büyük yankı uyandıran bu bilgi ilk kez yerel haber kanalı Lovin Malta tarafından 27 Ağustos’ta yayınlandı.

Broggi, heyecan verici girişimi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Malta, İngiliz geleneğine dayanan ve bu geleneğe bağlı bir eğitim planı sunmaktadır. Hatırlayacağınız gibi Malta Brexit’ten sonra hem AB hem de Commonwealth üyesi bir devlet olarak kalmayı tercih etmiştir. İlk blockchain tabanlı üniversite kurma fikrimiz hakkında Hükümetin Eğitim Bakanı Evarist Bartolo ve Ulusal Yüksek Eğitim Komisyonu (NCFHE) ile verimli toplantılar gerçekleştirdik. ”

Sözü edilen Woolf Üniversitesi tamamen blockchain teknolojisinde çalışacak. Bunun yanında,  şirket ve üniversite yetkilileri idari prosedürleri otomatikleştirecek ve sistemin güvenliğini artıracak. Kendi başına çevrimiçi bir üniversite olmayacak olsa da, yerinden ve online öğretim uygulamak istiyor. Bu, öğrencilere kişiselleştirilmiş eğitimler ve benzersiz bir deneyim sağlayacaktır. Buna yanında öğretmenlere de maaşları token olarak ödenecek ve mikro krediler verilecektir.

Forbes ile yaptığı bir mulakatta Broggi şunları söyledi:

“Öğrencilere yapılan öğretimin gözetimini yöneterek, akreditasyon için gerekli olan programları uygulayarak ve bir takım süreçleri daha da verimli hale getirmek için blockchain teknolojisini kullanıyoruz. Blockchain destekli ve uygulamalı akreditasyon süreçlerimiz, AB dışından gelen öğretmenlerin ve öğrencilerin platformumuza katılıp tam bir AB derecesi kazanabilecekleri şekilde düzenlenmiştir. ”

Üniversite şu anda birçok nitelikli profesör ve öğretim görevlisini bünyesine katmayı başardı. Bunların çoğu Oxford Üniversitesi’nden geliyor. Bunun öğretim görevlilerinin yanı sıra Cambridge Üniversitesi, George Mason Üniversitesi, King’s College London gibi dünyaca ünlü diğer birçok kurumdan bazı öğretmenler de üniversitenin eğitim kadrosunda yer alıyor.

Üniversite sadece gelecekte birden fazla düzenleyici ortağa sahip olmayı hedeflemektedir. Malta Hükümeti de, blockchain teknolojisini düzenleyen yeni yasaları nedeniyle bir çok üniversite profesörünün ilgisini çekmeyi başardı. Bunun yanında hükümet, Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan bir pilot projeye de her türlü kolaylık ve yardımı sağlamaktan çekinmemektedir.

Woolf Üniversitesi başlangıçta para bağışlamak isteyenler için bir plan çıkarmayı düşünüyordu. Ancak yeterli özel yatırımı toplamayı başarabildi ve ICO (ilk para arzı)’yu ertelemeye karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here