Doğada Vakit Geçirmek Kalp Hastalıklarını Azaltıyor

Profesör Anthony Ong liderliğindeki Cornell Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, doğanın tadını çıkarmak ile inflamasyonun azalması arasındaki biyolojik bağlantıyı ortaya koyuyor. Yani doğada vakit geçirmek kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıkların önlenmesine veya yönetilmesinde yardımcı olabilir. Çalışma, doğayla sık sık yapılan pozitif etkileşimlerin bağımsız olarak üç inflamasyon göstergesinin düşük seviyeleriyle ilişkili olduğunu buldu: interlökin-6 (IL-6), C-reaktif protein ve fibrinojen.

Doktora sonrası araştırmacı Dakota Cintron ve Gabriel Fuligni ’21’in ortak yazdığı bu araştırma, Brain, Behavior, and Immunity dergisinde yayınlandı. Çalışma, fiziksel sağlık verileri ve biyolojik değerlendirmeler sağlayan, ortalama yaşı 54,5 olan 1.244 katılımcıya odaklanan ABD’deki Orta Yaşam anketinin ikinci dalgasından elde edilen verileri kullandı.

Katılımcılar doğada ne sıklıkla vakit geçirdiklerini ve bundan ne kadar keyif aldıklarını bildirdiler. Ong, doğa deneyimlerinin hem sıklığının hem de kalitesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Çalışma demografik özellikler, sağlık davranışları, ilaçlar ve genel refah gibi çeşitli faktörleri kontrol etti, ancak yine de doğaya katılım ile azalan inflamasyon arasında tutarlı bir ilişki buldu.

Ong, doğa zengini Ithaca’daki kendi deneyimlerinden ilham alarak Los Angeles’taki yetiştirilme tarzına kıyasla, doğada sağlık açısından faydalarından yararlanmak için dikkatli olmanın ve doğada tam olarak mevcut olmanın önemini vurguladı. Bu farkındalık, insanların doğal çevreden gerçekten keyif almasını ve onlarla etkileşime geçmesini sağlayarak sağlıkları üzerindeki olumlu etkileri artırır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here