COVİD-19 Hastalarını Hangi Ülke Daha İyi Tedavi Ediyor?

Bütün dünyada insanlar pandeminin başından beri kendi ülkelerinde ve dünyanın diğer ülkelerinde günlük olarak kaç vaka çıktı, kaç kişi hayatını kaybetti, bu sayılar toplamda ne oldu sorularının cevabını neredeyse her gün takip ediyorlar.
Öyle ki bu soruların cevabını yaşadıkları şehir, mahalle bazında takip edebilme olanağına sahip olanlar da var. Pandeminin başından beri merak edilen bazı sorular var ve maalesef bu soruların bazılarının hala net cevapları bilimsel olarak ortaya konamadı. İşte bu sorulardan bazıları:
• Nasıl oluyor da aynı evde yaşayan insanlardan bazıları Covid-19 olurken bazıları olmuyor?
• Covid-19 olan ve kronik bir rahatsızlığı olmayan iki insandan biri hastanelik olurken diğeri evde bile istirahat etmeden hastalığı atlatabiliyor?
• Covid-19 neden bazı insanlarda mesela koku hissini baskılarken başka insanlarda böyle bir etki yapmıyor?
• Covid-19’un gerçekten kalıcı hasarları var mı ve bu hasarlar ne kadar kalıcı?
• Covid-19 hangi ortamda ne kadar yaşayabiliyor?
• Covid-19 sadece solunum yolu ile mi geçiyor?
• Covid-19 salgını kaç yıl sürebilir?
Eminiz bu liste uzayıp gidebilir ve sizlerin aklından da benzer birçok soru geçiyor. Haberimizde bu soruların cevaplarını tartışmayacağız. Aşının bulunması ve aşılanmanın dünya üzerinde başlamasıyla birlikte ülkelerin adil olarak aşıya ulaşması tartışılmaya başlandı. Bugünlerde Dünya Sağlık Örgütü bu konuda önemli bir açıklama yaptı ve aşılamanın dünyadaki fakir ülkelerde çok çok yavaş ve sınırlı olması nedeniyle pandeminin yıllarca sürebileceğini açıkladı. Bu açıklamada aslında dünya ülkelerinin bencil davranmasının onlara uzun vadeli bir getirisinin olmayacağının da ifade edilmesi anlamına geliyordu.
***
Worldometers verilerine göre dünyada yaklaşık 280 milyon (çeyrek milyar+) kişi Covid-19 hastalığına yakalandı (25 Aralık 2021). Bu insanların 5 milyon 412 bin 192’si hayatını kaybetti. Bu da hastalanan insanların %2 sinin bir başka deyişle hastalığa yakalanan 50 kişiden birinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Peki, dünyada vaka sayısı ve ölümler gerçekten tam olarak tespit edilmiş midir? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. Özellikle az geri kalmış ülkeler bu sayıları doğru olarak tespit edemiyorlar etseler bile şeffaf olarak açıklamıyorlar.
Peki ülkeler bazında baktığımızda durum ne? Yani hangi ülkede hastalığa yakalanan insanları ne kadarı hayatını kaybetmiş? Aşağıdaki tabloda bu oranlar yer almakta? Avrupa ülkeleri ağırlıklı olarak oluşturulan tablo ülkelerin sağlık sistemleri ve insanlarının dirençleriyle ilgili yorum yapmamızı sağlayabilir. Tabii bu yorumları tabloda yer alan her ülkenin şeffaf olarak verilerini açıkladıklarını varsayarak yapabiliriz. Ek olarak önemli bir noktayı daha belirtmemiz gerekiyor. Tabloda bize %100 geçerli bilimsel bir sonuç vermez çünkü vakaların ortalama devam etme süresi, ölümlerin ortalama kaçıncı günde gerçekleştiği gibi birçok etken dikkate alındığında daha bilimsel geçerliliği olan bir veriye ulaşabiliriz. Tablomuz sadece fikir vermek için oluşturuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here