Çin’e Seyahat Kısıtlaması Getiren Ülkeler

Korona virüs nedeniyle bazı ülkeler Çin’e seyahat kısıtlamaları getirdi. İşte bunlardan bazıları:

Avustralya

Hükümet, Çin’deki yabancı uyruklu kişilerin Çin’den ayrıldıktan veya transit geçtikten 14 gün sonrasına kadar Avustralya’ya girmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. Avustralya vatandaşları, daimi sakinler ve aileleri hala girebiliyor, ancak kısa süre önce Çin’e gitmişlerse kendilerini 14 gün boyunca tecrit etmeleri gerekiyor. Hükümet Çin’e yapılabilecek yolculuklara karşı tavsiyede bulundu.

Hindistan

Hindistan sağlık bakanlığına göre , mevcut vizeler artık Çin’den seyahat eden herhangi bir yabancı ülke için geçerli değil . Çin’e seyahat eden herkes dönüşlerinde karantinaya alınacak.

Hong Kong

Şehir,  Hong Kong sakinleri ve uluslararası havaalanına giren ziyaretçiler de dahil olmak üzere Çin’den gelen herkesi 8 Şubat gece yarısı karantinaya aldı .Victoria Limanı’ndaki büyük Kai Tak kruvaziyer terminali, bir yolcu gemisindeki mürettebat ve yolcular karantina altında kaldıkça kapanacak. Çin ile sınır geçişlerinin çoğu zaten kapalı.

Endonezya

Çin’e ve Çin’den doğrudan uçuşlar yasaklandı ve Endonezya, Çin vatandaşları için vizeleri askıya aldı.

Japonya

Son 14 gün içinde Çin’in Hubei eyaletini ziyaret eden yabancıların, 1 Şubat’tan bu yana Japonya’ya girişleri reddedildi.

Yeni Zelanda

Hükümet tüm Çin’i seyahat edilmemesi konusunda uyardı.

Filipinler

Filipinler, daha önce Hong Kong ve Makao da dahil olmak üzere Hubei eyaletinden Çin’in tamamına ziyaretçilere uygulanan seyahat yasağını genişletti. Başkan Rodrigo Duterte, Çin’den gelen Filipinliler için 14 günlük bir karantina uygularken, Çin, Hong Kong ve Makao’ya geçici olarak seyahat etmeyi de yasakladı.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan vatandaşlarının ve ülkede yaşayan yabancıların Çin’e seyahat etmeleri yasaklandı. Devlet tarafından işletilen Suudi Basın Ajansı’na göre, Çin’e gelen yabancıların geri dönmesine izin verilmeyecek.

Singapur

Singapur, Şubat 14’ten başlayarak, önceki 14 gün için de Çin ana karasına seyahat eden kişilerin girişini ve transit geçişini engelledi. Çin vatandaşlarının Singapur’u ziyaret etmeleri için verilen vizeler askıya alındı.

Güney Kore

4 Şubat’tan itibaren Güney Kore , önceki 14 gün içinde Hubei’yi ziyaret eden veya kalan yabancıların girişini engelledi. Seul ayrıca Çinli turistler için vizesiz giriş lehini Jeju Adası’na için de erteledi.

Tayvan

Hong Kong ve Makao dışındaki tüm Çinli sakinlerin 6 Şubat’tan itibaren Tayvan’a girmeleri yasaklandı. Hong Kong ve Makao’yu ziyaret eden gezginlerin evde karantinaya alınacakları ve 14 gün boyunca sağlıklarının izleneceği söylendi.

Birleşik Krallık

Hükümet, İngiliz vatandaşlarına Çin’i terk etmelerini tavsiye etti ve Çin’e yapılan zorunlu yolculuklar dışında seyahat edilmemesi gerektiğini söyledi.

Vietnam

Hükümet,  geçtiğimiz iki hafta içinde Çin’de zaman geçirmiş olan tüm yabancıların Vietnam’a girmesini yasakladı . Ülke Çin’den gelen çoğu Vietnamlı olan yaklaşık 900 kişiyi karantinaya aldı.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here