Çin’de Yapay Zeka Ürünü İlk Haber Sunucusu Ekrana Çıktı

Çin’de devlet televizyonu Xinhua, dijital görüntüler ve sesler kullanarak haberleri okuyan yapay zekalı haber sunucuları kullanmaya başladı.

Haber Özeti

Çin’de Xinhua adlı devlet televizyonu, dijital görüntüler ve bilgisayarda oluşturulmuş sesler kullanarak haberleri okuyan yapay zekalı haber sunucuları kullanmaya başladı.

Bu sunucular gerçekçi görünüyorlar ama aslında gerçek sunucuların görüntülerinin dijital olarak düzenlenmesiyle elde edildiler. Yapay zekalı sunucular sistemlerine gelen tüm yazıları dijital sesleriyle ‘okuyabiliyor’. Bu dijital sesler de gerçek sunucuların seslerinin düzenlenmesiyle elde ediliyor.

South China Morning Post, Pekin merkezli arama motoru şirketi Sogou’nun iş birliği ile Xinhua tarafından oluşturulan yapay zekalı sunucuların İngilizce ve Çince haber sunabildiğini söylüyor. Sunucular Çarşamba günü ilk kez Çin’de düzenlenen Dünya İnternet Konferansı’nda görücüye çıktı.

“Maliyet azalıyor etkinlik artıyor”

Xinhua Haber Ajansı, yapay zekalı sunucuların 24 saat boyunca web sitesi ve farklı sosyal medya platformları üzerinden çalışabildiğini böylece üretim maliyetinin düştüğünü ve etkinliğin arttığını söylüyor. Devlet tarafından yönetilen ajans yapay zekalı sunucuları haber ekibinin bir parçası olarak görüyor.

Xinhua yapay zekalı sunucuları geliştirmek için kullanılan teknolojilerden çok bahsetmedi ancak ortaya çıkan son ürün ‘deep fakes’ adı verilen ve ünlülerin sahte videolarını hazırlamak için kullanılan teknolojilere benziyor. Bu teknolojide yapay zeka bir videodan aldıüı yüzlerce kareyi tarıyor ve bu videodaki yüzü, kendisine verilen bir baka yüz ile değiştirerek, gerçek gibi görünen yeni ve sahte videolar hazırlıyor. Hatta amatör hacker’lar bu yöntemi, ünlülerin sahte pornografik görüntülerini hazırlamak için kullanıyor.

Obama’nın sahte videosu hazırlanmıştı

Bu teknolojinin bir diğer kötüye kullanımı da sahte haberler hazırlanması. Bu duruma dikkat çekmek isteyen Buzzfeed, komedyen Jordan Peele’in Barack Obama’yı seslendirdiği bir video hazırlamıştı. Videoda Obama gerçekten Jordan Peele’in söylediklerini söylüyormuş gibi görünüyor.

ABD Savunma Bakanlığı yapay zeka ile oluşturulmuş sahte görüntülerin önüne geçmek için çalışmalar yürütüyor. Böyle bir teknolojinin Çin devleti tarafından kullanılması biraz durup düşünmemize sebep olabilir.

Kaynak: Mashable
PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here