Bir Gün İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler

Dünyada her gün 200 bebek doğuyor!

Dünya’da yapılan en pahalı yapı, yapımı için toplam 150 milyar dolar harcanmış olan Uluslararası Uzay İstasyonu’dur.  Bu uzay istasyonunun yapımı için harcana para ile 5 milyon lüks konut yapılabilirdi ve bu konutlarda 20 milyon kişi yaşayabilirdi.

Dünya’nın çekirdek kısmındaki sıcaklık yaklaşık 6000 santigrat derecedir. Bu sıcaklık, güneşin yüzey sıcaklığına hemen hemen eşittir. Ama güneşin iç sıcaklığının 12 milyon santigrat derece olduğunu da hatırlatalım.

Antarktika’daki toplam buz miktarı Atlas okyanusundaki su miktarına eşittir.

Dünyaya her bir saniyede 100 yıldırım düşmektedir. Bir günde ise bu rakam 9 milyona yaklaşmaktadır.

Dünya üzerindeki ilk canlılık örneklerine Avustralya’da 3,5 milyar yıl öncesine ait olduğu varsayılan tabaklarda rastlanmaktadır. 3,5 milyar yıl önce dünyada atmosfer olmadığı kabul edilmektedir bilim adamlarınca.

İnsan DNA’sı %50 oranında muz DNA’sı ile aynıdır.

Dünya, bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bowling topunun üzerindeki, hissedilemeyen pürüzlerin aksine, en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000’de 1’ini oluşturur.

İnsanlığın şimdiye kadar uzaya 38 bin uydu gönderdiği hesaplanmaktadır. Bu uydulardan 16 bin adeti düşmüş ya da indirilmiştir. Mevcut uyduların ise yaklaşık 1.000 tanesinin çalıştığı bilinmektedir.

İnsanın 19 kilometre yükseklikten sonra astronot elbisesi giymesi gerekmektedir. Eğer giyilmezse vücuttaki su kaynamaya başlar. Bu yükseklik limitine Armstrong Limiti denir.

Dünyadaki suların %97’si tuzlu iken sadece %3’ü tatlı sudur.

Okyanuslarda yaklaşık 1 milyon canlı türünün yaşadığı bilinmektedir. Fakat bu rakam okyanuslarda yaşayan tüm canlı türlerinin sadece 1/3’üdür. Keşfedilmeyen türlerin mevcut türlerin en az iki katı olduğu varsayılmaktadır.