Bengal Kedilerinin Genleri Analiz Edildi

Bengal kedilerinin mermer kürkleri ve leopar benzeri desenleriyle çarpıcı görünümleri, uzun süredir vahşi Asya leopar kedileriyle üremeleri sonucu oluştuğu keşfedildi. Bununla birlikte, Stanford Medicine’den araştırmacılar tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, Bengal kedilerinin benzersiz özelliklerinin aslında vahşi atalarından ziyade evcil kedilerde zaten mevcut olan genlerdeki farklılıklardan kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Current Biology dergisinde yayınlanan çalışma, 15 yıl boyunca yaklaşık 1000 Bengal kedisinden alınan genleri analiz ederek, kürk desenleri ve renklerinin genetik temeline ışık tuttu. Beklentilerin aksine araştırmacılar Bengal kedilerinde vahşi Asya leopar kedisi genlerine dair hiçbir iz bulamadılar.

Şaşırtıcı başka bir keşif de kürklerinin güneş ışığında altın gibi parladığı Bengal kedilerinde görülen ayırt edici “parıltı” etkisinin, leopar kedi genlerinden ziyade Fgfr2 adı verilen evcil kedi genindeki bir mutasyondan kaynaklanmasıydı. Ek olarak araştırmacılar, bazı Bengal kedilerinde görülen, leopar kedisi ve evcil kedi genlerinin birleşiminden kaynaklanan “kömür” rengiyle bağlantılı bir gen belirlediler.

Çalışma, üremede yapay seçilimin gücünü vurguluyor ve Bengal kedilerinin çeşitli özelliklerinin, vahşi leopar kedisi soyuna ihtiyaç duymadan yalnızca evcil kedi genlerinden ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Bengal kedisi genetiğine ilişkin bu yeni keşfedilen anlayış, Bengal kedisi meraklıları ve yetiştiricileri arasındaki üreme uygulamalarına şimdiden önemli bilgi sağladı.

Araştırmacılar ve Bengal kedisi yetiştiricileri arasındaki işbirliği, kedi genetiğine ilişkin bilgimizi ilerletmede etkili oldu; yetiştiriciler hevesle DNA örneklerine katkıda bulundu ve veri analizine katıldı. Araştırma yalnızca Bengal kedisi özelliklerinin genetik kökenlerine ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda farklı genlerin kürk renkleri ve desenlerinde farklılıklar üretmek için nasıl etkileşime girdiğine dair değerli bilgiler de sağlıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here