2017 Pazarlama İletişiminde Neler Yaşandı?

2017 yılını bitirip 2018 yılından bir buçuk ayı geride bıraktık bile. Ancak markaların 2017 yılından hatırlaması gereken ve hatta ilham olacak önemli bir konumuz  var. Reklam kampanyaları…

2018 yılının başında en çok ses getiren proje ‘’konuşalım artık’’ etiketiyle Lipton’un oldu. Lipton pazarlama müdürünün açıklamasına göre kampanyanın ilk ayağı #Konuşalımartık ile sessiz reklam olurken uzun süre bu projenin devamına şahit olacağız. Türkiye’nin ilk sessiz reklam filmi olması sebebiyle çok beğenildi, çok şaşırıldı ve çok konuşuldu.

2018 yılına sektörde ilklerle başlamamıza rağmen gelin şimdi 2017 yılında yayınlanan reklamları  sübjektif olarak ve ay bazlı çalışmaları inceleyelim.

Ocak ayında Letgo Kampanya dizisi ile 2017’ ye merhaba demiştik ve bütün yıl Letgo reklamlarından kurtulamadık. L YouTube Ads LeaderBoard sıralamasına göre 3. Sırada yer alıyor. ‘‘ atsan atılmaz, satsan satılmaz’’ diyerek her saat gördüğümüz ikinci el ürünleri satmak için tasarlanmış bir aplikasyon reklamıydı. 2016 yılında lansmanından bir hafta sonra İOS’da bir hafta içinde en popüler aplikasyonlar içinde ilk sırada yer almıştı. Aynı zamanda izlenme sayısı 6.36 milyon olarak listelenmişti.

Şubay ayında Nike ‘’ Bizi böyle bilin ‘’ diyerek medyada ses getirmişti. YouTube Ads LeaderBoard sıralamasında ise 5. Sırada yer alan reklam, ‘’eşitlik’’ temasıyla markanın Pazar değerini de arttırmayı ihmal etmiyor. Son yıllarda markalar sosyal sorumluluk projelerine çok fazla ağırlık vermeye başladı. Y kuşağının sosyal sorumluluk projelerine önem vermesi markaları da bu yöne doğru ilerletti. Eşitlik ve kadınlar üzerine hazırlanan reklam filmi globalde de ses getirmeyi başardı.

Mart ayına anlam katan 8 Mart Kadınlar gününe özel birçok reklam yayınlandı. Ancak içlerinden biri var ki çok konuşuldu ve Kadınlar gününe en özel armağan olarak kaldı.  Filli Boya, kadınların birliğine ve dayanışmasına vurgu yapılan reklamda Anadolu’dan kadınlara ve onlara destek olan erkekleri konu aldı. Günler öncesinden başlayan countdownlar ile hedef kitleyi o saatte ana mecralara kitleyen kampanya sosyal medyada da oldukça konuşuldu.  İzlenme sayısı ise YouTube verilerine göre 1.7 milyon.

Nisan ayında Akbank, ‘’kalbinin sesini dinle’’ mottosuyla yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Markanın fon rengi kırmızının korunduğu reklamda, Athena’nın popüler şarkısı “Ah Yaşamak Var Ya”nın, sözleri kuruma uygun olarak yazılmış akapella versiyonunu dinliyoruz.  Halihazırda bu reklam 13 milyon izlenmişken, kalbinin sesini en çok dinleyenler yani çocuklar tarafından seslendirilen 23 Nisan versiyonu ise 6 milyon kişi tarafından izlendi.

Mayıs ayında yaz aylarına giriş için hazırlanan reklamlar gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Her sene olduğu gibi 2017 yılında da Cornetto, ‘’İlk adımı sen at Cornetto’’ ile Kenan Doğulu ekran karşısına geçti. YouTube Ads LeaderBoard’ a göre ikinci sırada yer alan ve 24 milyon izlenen reklam, gençlere yönelik marka konumlandırmasını başarı şekilde kullanmış ve hedef kitleye doğru kanalla iletebilmiştir.

Şubat ayında büyük çalışmalarla başlayan ŞOK, Haziran ayında da ‘’Yeter de Artar’’ reklam filmiyle 1.5 milyon izlendi. Özellikle ramazan ayına özel kampanyaları reklam filminin izlenirliğini de arttıran etmenlerden biri oldu. Doğru iletişim yoluyla müşterileri etkilemeyi başardı.

Temmuz ayında Turkcell, beyaz yakalılara yönelik kısa ve öz bilgilerle Platinum’un faydalarını vurgulamıştı. YouTube Ads LeaderBoard ‘ a göre ikinci sırada olan reklam 9.5 izlenme kaydetti.

Ağustos ayında Garanti Bankası, etkinlik sponsoru olduğu ve Türkiye Millî Basketbol Takımı’nın yer aldığı D Grubu maçları ile final serisi karşılaşmalarına Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı FIBA Eurobasket 2017’de 12 Dev Adam’a destek olmak amacıyla kurguladığı ve sosyal medyada şarkının paylaşılmasına yönelik kurguladığı iletişimde 1.6 milyon izlendi.

Eylül ayında ise tüm Türkiye,  ‘’sizin evde Samsung var mı?’’ sorusunu sormaya başladı. Samsung genellikle telefon ve tabletle bilinen ve beyaz eşyadan istenilen getiri sağlayamıyordu. Bunun için yaptığı bu reklam çalışmasında  stratejisiyle beraber tüm mecralarda bu çatı projenin altını doldurmaya çalıştı. Ayrıca yine Fi dizisindeki PPL çalışmaları ise Samsung’un beyaz eşya farkındalık skorlarını oldukça arttırdı. Reklam filmi, YouTube Ads LeaderBoard’ a göre ikinci sırada ve 4,9 izlenmesiyle biliniyor.

Ekim ayında, Bankalararası Kart Merkezi; Dikkatli Ol Paylaşma adında bir kampanya düzenleyerek ve üç video yayınladı. Sonradan üzülmemek için sizden şifre isteyenlere, size kendini polis olarak tanıtanlara ve sosyal medya promosyonları konularında dikkatli olmamız konusunda uyarıyor. Toplamda 12 milyon izlenen bu 3 reklam filmi farkındalık adına yapılan başarılı çalışmalardan biri.

Kasım ayında Kariyer.net’in mobil uygulaması İşin Olsun yeni reklam kampanyasıyla Kasım ayında yayına çıktı. Uygulamanın ana faydası başarıyla son kullanıcıya iletilmiştir. YouTube Ads LeaderBoard’ a göre dördüncü sırada ve 1.5 milyon izlenim yakalamıştır.

Yılın son ayında Anadolu Sigorta  İki hafta arayla yayına giren filmlerin ilkinde 7/24 canlı ve görüntülü sağlık danışmanlığı hizmeti, ikincisinde ise Anadolu Sigorta’nın mobil aplikasyonu Sigortam Cepte’de tek tuşla çekici hizmeti vurgulanıyor. Filmlerde beklenmedik bir durumla karşılaşan iki Anadolu Sigortalı’nın hikayesi eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. Reklam filmi 1.6 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Pazarlama alanıyla ilgilenen ve bu alanda kariyer odaklı çalışan, yazdığı yazılarla kendisi gibi ilgili insanları bilgilendirmeyi hedefleyen işletmeli adayı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here