11 Yaşındaki Çocuğun Tutkusu: David Karp

Bilinen bir hikayedir artık; eğitimleri sırasında kendilerini yeteneklerini keşfedip okul hayatlarını sonlandırıp tutkularının peşinde gidenler ki; bu büyük riski alıp ismini dünyadaki herkesin duymasını sağlayan kişileri de biliriz Microsoft kurucusu Bill Gates’den Facebook yaratıcısı Mark Zuckerberg’e kadar.Bu alışa gelmişliği kıran bir isim daha duyarız; lise terk olan David Karp’tır.

Sanatçı bir babanın ve öğretmen bir annenin oğlu olan David 11 yaşında kendi kendine kod yazmayı öğrenerek HTML yazmaya başlamıştır.
Küçük yaşta kendini geliştirmeye devam eden David Krap hayallerini küçük yaşta bir gün kendi işinin sahibi olma fikri üzerine inşa etmiştir. Okulda istediğini bulamayacağını fark ederek ailesinin de iznini alarak lise eğitimine son verir.
20-david-karp2.w1200.h630
Hemen iş hayatına atılan Karp ilk olarak UrbanBaby.com sitesi için teknik danışman olarak göreve başlamıştır. Kısa sürede üstün başarılar göstererek ürünlerden sorumlu bölüm başkanı olmuştur.
Bir yandan çalışmaya devam ederken kendini geliştirmek adına 17 yaşında Japonya’ya giderek yazılım ve program geliştirme konularında uzmanlaşmıştır. Daha sonra Newyork’a dönen Karp Davidville adında danışmanlık şirketi kurmuştur. Bu şirketin asıl parlama anı ise Tumblr’ın yayınlanması ile oldu.

Tumblr’ı basit bir şekilde anlatmak istersek günlük tutma adresi olarak açıklayabiliriz. Her an her saniye paylaşıma ait size ait olan bu online günlüğünüzde video, resim, müzik, link ve adres paylaşımı yapılabilir veya özgün paylaşılarda da bulunabilirsiniz ve böylelikle bloğunuzu oluşturabilirsiniz.
1221_30-under-30-david-karp-tumblr-forbes-cover-012113_400x52312

 

 

Manhattan’daki evinin odasında 2007 yılında yayınladığı Tumblr geçtiğimiz senelerde Yahoo’ya 1.1 milyar dolara satıldı.

6 yıllık maceranın sonunda halen Tumblr’da icra kurulu başkanı olarak görevine devam eden David Karp satıştan kazandığı 275 milyon dolar, yatırımı bulunduğu 6 farklı şirket ve Broklyn’de 1.6 milyon dolar değerinde bir ev ile Forbes’un her sene yayınladığı listeye göre 30 yaş altı 30 milyarderden biridir.

 

 

Amazon Genel Başkanı ve CEO’su demiştir ki; “İnsanların yaptığı en büyük hata; ilgilerini çektiğini düşündükleri şeyler üzerinde kendilerini zorlamaktır. Oysa insanlar tutkularını seçmez, tutkular insanları seçer.”
David küçük yaşta tutkusunu bulup onun peşinde koşmuş başarıya ulaşmıştır umarım sizde kendinize ait olanı kısa sürede bulabilirsiniz.