Japon Devlerine 6 Milyar Yatıran Buffet Neyin Peşinde?

Warren Buffett’tan Japon Devlerine 6 Milyar Dolarlık Yatırım

Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway, Japonya’nın en büyük 5 ticaret şirketine toplamda 6 milyar dolar değerinde yatırım gerçekleştirdi. Bu şirketler; Itochu Corp., Marubeni Corp., Mitsubishi Corp., Mitsui&Co Ltd. ve Sumitomo Corp. Her bir şirketin yüzde beş hissesine sahip olan Warren Buffett bu hareketiyle Japonları da şaşırttı. Corona virüsü sonrası rekor seviyede bir zarar açıklaması yapan Warren Buffet’ın bu yatırımları ABD pazarından biraz uzaklaşmak istemesi şeklinde yorumlandı.

Toplam 12 ay süren bu yatırımların duyurusu Buffett’ın 90. Yaş gününde açıklandı. Bu durum 6 milyar dolarlık doğum günü hediyesi esprilerini de yanına getirdi.

2008 yılında yakın arkadaşı Bill Gates’in 13 senelik dünyanın en zengin insanı ünvanını elinden alan Warren Buffett, başarılı tahminleri ve yatırımlarıyla ‘Omaha Kahini’ lakabıyla da tanınıyor.

Buffett Etkisi

Ünlü yatırımcı o kadar güven veriyor ki bir yatırım söylentisi oluştuğunda bile o şirketin hisseleri yükselişe geçebiliyor. Yatırım kesin olarak açıklandığında ise tabii ki hisselerin yükselmesi kaçınılmaz oluyor. Japonya’da da aynı durum gerçekleşti ve yatırım yaptığı şirketlerden bazıları yüzde 5 civarında yükselirken bazıları yüzde 9 civarında yükselişe geçti ve daha fazla yükselmesi bekleniyor.

Uzmanlara göre yatırım yapılan şirketler arasında değerinin üzerinde işlem gören tek hisse Itochu. Diğer firmaların değerinin altındaki hisseleri Buffett’ın ilgisini çekmiş olmalı.

WARREN BUFFET KİMDİR?

30 Ağustor 1930 doğumlu ünlü yatırımcı para kazanmak için yaşıyor desek yanlış olmaz. Henüz 6 yaşındayken büyükbabasının dükkanından aldığı Coca-Cola şişelerini 5 cent karla satan Warren para kazanmaya böyle başladı.

Daha 11 yaşında finans sektörüne giriş yapan Warren babasının yanında yatırımlar yapmaya başladı ve hisseler değerlendiği an satarak kar elde etmeye devam etti. Birkaç sene sonra bu hisselerin çok fazla yükseldiğini fark edince daha uzun vadeli yatırımlar yapması gerektiğini öğrenerek yatırımlarını geliştirdi.

Lise yıllarında yaptığı çeşitli ticaret hareketleri sayesınde üniversite dönemine geldiğinde 53 bin dolar civarı küçük çaplı bir serveti vardı bu yüzden üniversite okumayı hiç düşünmemişti ancak babasının ısrarları sonucunda Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton School of Business’ın yaptığı eğitim teklifini kabul etti.

Warren Buffet iyi bir yatırımcı olmanın yanında iyi bir okuyucuydu. Okuduğu ‘’Akıllı Yatırımcı’’ kitabını onu çok etkilemişti ve sırf kitabın yazarı Ben Graham’dan ders alabilmek için Columbia Üniversitesi’ne kaydoldu. Ben Graham’ın derslerinden sadece Buffett’ın A+ almış olmasına rağmen şirketinde Buffett’a yer vermiyor hatta ona Wall Street’te kariyer yapmaması yönünde uyarılar yapıyordu.

Graham fikrini ilerleyen dönemde değiştirir ve Buffett’a iş teklisinde bulunur bunun üzerine Buffett New York’a taşınır. Buffett 2 yıl analist olarak çalışı ve yılda 105 bin dolar kazanç elde ediyordu.

1956 yılında Omaha’da Buffett Partnership’i kurar ve yaptığı ortaklıklar ve girişimlerle birlikte 32 yaşında milyoner olur.

1980 döneminde patlama yaşayan Buffett’ın 1982’de net serveti 376 milyon dolarken 1983’de tam 620 milyon dolara yükseldi.

Fazlasıyla mütevazı yaşamı ve hayırsever özelliği ile çokça dikkat çeken Warren Buffett’ın net serveti 2020 itibari ile 79 milyar dolardır ve günden güne yaptığı yatırımlar ile yükselmeye devam etmektedir.

PAYLAŞ

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here